Pro face GP-2400/2500/2600 Series Operating Manual
Product Overview and Safety Standards
Security level: Front panel protection IP65f, NEMA Type4X/12
Power supply specifications:
DC model: DC24V (19.2~28.8V)
AC model: AC100~240V (85~265V)
Core taboos:
Backlight failure automatically disables touch to prevent misoperation
Hardware specifications (key parameters)
1. Electrical and Environmental
Project parameters
Working temperature 0~50 ℃
Working humidity 10~90% RH (no condensation)
Power consumption: DC type ≤ 50W, AC type ≤ 85VA
Shock/vibration complies with IEC61131-2
Insulation resistance ≥ 10M Ω at DC500V
2. Display and Touch
Series Display Type Resolution Touch Accuracy
GP-2400 TFT color 640 × 480 32 × 24
GP-2500 TFT/STN/Monochrome 640 × 480 32 × 24
GP-2600 TFT Color 800 × 600 40 × 30
3. Interfaces and extensions
Standard interfaces: Ethernet (10BASE-T), RS-232C/RS-422, printer, CF card, audio, tool port
Scalability: Maximum 4608 I/O points, supports remote I/O rack
CF card: Supports 64MB~512MB, used for data backup, recipe, log, and screen transfer
Installation and wiring
Installation requirements
Panel thickness: 1.6~10mm
Surrounding distance: ≥ 100mm, ensuring heat dissipation
Fixed: comes standard with 4 buckles and a torque of 0.5N · m
Wiring specifications
Grounding: independent grounding, grounding resistance * * ≤ 100 Ω * *, wire diameter ≥ 2mm ²